Alates 1. juulist 2024 uueneb Tervisekassa hüvitatavate soodusravimite loetelu, kuhu lisati uusi ravivõimalusi epilepsia ja neuroloogiliste haiguste, Parkinsoni tõve, tsüstilise fibroosi, päriliku angioödeemi, Fabry tõve, amüloidoosi ja atoopilise dermatiidi raviks. Samuti laiendati juba loetelus olevate ravimite rahastustingimusi, mis muudab mitme vähipaikme, II tüüpi diabeedi ja hüperkolesteroleemia ravis kasutatavad ravimid kättesaadavamaks.
Alates juulist hüvitab Tervisekassa lastele 100% soodusmääraga ehk täielikult kahte ravimit väga raskete epilepsiavormide raviks. Neid ravimeid hüvitati varem vaid erandkorras. „Kuna Eestis seni turustatud vigabatriini sisaldavatel ravimitel ei olnud müügiluba, polnud ravimitootjal kohustust tagada Eestis ravimi pidevat kättesaadavust. Seetõttu olid ravimitel tarneraskuseid ja kannatas patsientide ravi järjepidevus. Muudatusega on Eestis müügiloa saanud vigabatriini sisaldav ravimpreparaat patsientidele tagatud. Muuseas on see väikelastele manustatav mugavamas ravimvormis ehk lahustuvate tablettidena,” nentis Tervisekassa ravimite hüvitamise ja retseptivaldkonna korralduse teenusejuht Getter Hark. Toimeaine vigabatriin rahastamisele kulub 102 000 eurot aastas ja ravi vajab hinnanguliselt 30-35 patsienti. Teine hüvitamisele tulev toimeaine kannabidiool aitab lastel vähendada epilepsiahooge kuni 30%. Kannabidiooliga vajab järgnevatel aastatel ravi 7-29 patsienti. Tervisekassale tekib ravimi hüvitamisest lisakulu 191 000 eurot aastas.
Tervisekassa rahastatavate ravimite loetellu lisandub ka suu kaudu manustatav ravim Galafold, mis on mõeldud Fabry tõve raviks. Tegemist on haruldase päriliku haigusega, mille korral kuhjuvad rasvhapped rakkudesse, põhjustades organismis aja jooksul kahjustusi. Siiani on patsientidele olnud kättesaadavad ravimid, mida manustatakse iga kahe nädala järel veeni kaudu. Uus ravim ei põhjusta lisakulu, aga annab patsientidele alternatiivse ja mugavama ravivõimaluse.
Samuti hüvitatakse alates juulist suu kaudu manustatavat ravimit päriliku angioödeemi korduvate hoogude rutiinseks ennetamiseks. Pärilik angioödeem on haruldane haigus, mis põhjustab allergiaravimitele allumatuid naha- ja limaskestaturseid ning hingamisteede turse korral on haigus eluohtlik. Seni on patsiendid ravimit saanud kas veenisiseselt iga kolme-nelja päeva järel või nahaaluse süstina iga kahe kuni nelja nädala järel. Ravi vajab hinnanguliselt 11-13 patsienti. Kuna veenisiseselt ja suukaudselt manustatavad ravimid on sarnase hinnaga, siis suukaudsete ravimite valikusse lisandumisel Tervisekassale lisakulu ei kaasne, kuid patsientidele saab kättesaadavaks mugavam raviviis.
Rahastama hakatakse ka uut toimeainet opikapoon, mis on mõeldud Parkinsoni tõve raviks. Ravimi hüvitamine annab aja jooksul süveneva haigusega patsientidele alternatiivse suukaudse ravivõimaluse enne invasiivsete ja oluliselt kallimate ravimeetodite kasutuselevõttu. Patsiente, kes seda ravimit vajavad, on hinnanguliselt 120. Tervisekassale on lisakulu 156 000 eurot aastas.
Alates juulist hakkab Tervisekassa rahastama uut toimeainet tafamidis, mis on vajalik harvaesineva valguainevahetuse häirega patsientide raviks. Ilma ravita on patsientide keskmine elumus pärast diagnoosi kaks kuni kuus aastat. „Praegu ei ole Eestis spetsiifilisi ravivõimalusi rahastatud ja vajadus efektiivse ravivõimaluse järele on suur. Tafamidisega tehtud uuringute andmetel pikendab ravim patsientide elumust enam kui kahe aasta võrra. Ravi vajab 15-20 patsienti ja sellest tulenev lisakulu on Tervisekassale 605 000 eurot aastas,” ütles Getter Hark.
Hüvitamisele tuleb ka uus ravim Cibinqo, mida kasutatakse mõõduka või raske atoopilise dermatiidi ravis. Tegu on põletikulise nahahaigusega, mida iseloomustab piinavalt sügelev lööve ja väga kuiv nahk. Uus ravim on sama efektiivne ja ohutu kui juba rahastatud alternatiivid. Ravimi hüvitamisega saavutatakse sääst ravimihüvitiste eelarves ja laieneb patsientide ravivalik.
Ühe olulise uuendusena paraneb paljude Tervisekassa hüvitatavate soodusravimite loetelus olevate II tüüpi diabeedi ravis kasutatavate ravimite kättesaadavus. Nende hulgas on näiteks toimeained sitagliptiin, vildagliptiin, dapagliflosiin ja semaglutiidi suukaudne ravimvorm. „Rahastustingimuste muutmisega leevendab Tervisekassa ravimite kasutamisele eelnevate või samaaegselt kasutatavate ravimite nõudeid. Suukaudsel semaglutiidil kaotatakse kehamassiindeksi piirang ja dapagliflosiini saab edaspidi suurema soodusmääraga kasutada ka monoravina, kui metformiin on vastunäidustatud või patsiendil on kaasuva haigusena sümptomaatiline südamepuudulikkus või krooniline neeruhaigus. Selle tulemusel muutuvad ravimid diabeediga patsientidele oluliselt kättesaadavamaks ja see toob mõningast leevendust süstitava semaglutiidi tarneraskustele. Muudatus mõjutab tuhandeid patsiente ja selle hinnanguline lisakulu on Tervisekassale umbes 600 000 eurot aastas,” rääkis Getter Hark.
Samuti leevendatakse toimeaine dapagliflosiini välja kirjutamise tingimusi kroonilise neeruhaiguse korral, mis parandab ravimi kättesaadavust umbes 4000 patsiendi jaoks. See tähendab, et ravi saavad alustada ka need, kellele see seni ei olnud suure omaosaluse tõttu võimalik.
Juulist teeb Tervisekassa mitmed vähiravimid rohkematele patsientidele kättesaadavamaks. Toimeainet darolutamiid hakatakse rahastama metastaatilise hormoontundliku eesnäärmevähi raviks. Ravimit vajab hinnanguliselt 40-60 patsienti aastas. Munasarjakasvaja raviks mõeldud toimeaine olapariib laieneb 100% soodusmääraga suuremale sihtgrupile. Muudatus võimaldab esmakordselt ravida patsiente, kellel nn spetsiifilist BRCA mutatsiooni geenides ei ole, kuid kes samuti ravimist kasu saavad. Ravimit vajab hinnanguliselt 18-40 patsienti aastas ja Tervisekassale toob see lisakulu 0,7 miljoni euro ulatuses. Samuti laiendab Tervisekassa toimeaine kabosantiniibi kasutust neeruvähi korral.
Ühtlasi leevendab Tervisekassa kolesterooli langetavate ravimite väljakirjutamise piiranguid, et muuta ravi patsientidele kättesaadavamaks. Muudatus võimaldab kohe alustada kombinatsioonravi (statiin ja esetimiib). Lisaks lihtsustatakse uudsete ravimite (evolokumab ja inklisiraan) hüvitamise piiranguid, langetatakse LDL-kolesterooli piirväärtust ravi alustamisel ning pikendatakse soodustingimustel ravi alustamise aega kuni kolme aastani pärast südamelihase infarkti.
Tervisekassa
PRESSITEADE
21.06.2024